ERI Iwamoto-Bukowian

 

Urodziła się w Nara w Japonii. W 2001 roku otrzymała Grand Prix na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu, co zaowocowało licznymi występami we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Portugalii, Polsce i Japonii. Występowała na „Yehudi Menuhin Festival” w Gstaad w Szwajcarii, „Viana do Castelo Music Festival” w Portugalii, „Schubert Festival” we Włoszech, Festiwalu "Chopin w barwach jesieni" w Antoninieoraz na Festiwalu „Lato z Chopinem” w Busku-Zdrój.

Szczególne miejsce w jej działalności koncertowej zajmują dzieła Karola Szymanowskiego.

W 2005 roku otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. W 2008 roku nagrała płytę z utworami Karola Szymanowskiego wydaną przez firmę Acte Préalable. W 2009 roku wykonała szereg recitali z muzyką Szymanowskiego w Japonii, m.in. dla ogólno-japońskiej stacji radiowej NHK, za co otrzymała Nagrodę Kultury Burmistrza Osaki.

W 2012 roku wraz z pianistką Tamarą Granat dokonała nagrania dla firmy DUX utworów fortepianowych na cztery ręce brytyjskiego kompozytora Andy'ego Harrisa.

Jest absolwentką Uniwersytetu Soai w Osace. Otrzymała stypendia Rohm Music Foundation oraz Nomura Culture Foundation, które umożliwiły jej odbycie siedmioletnich studiów muzycznych w Europie. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Hochschule der Künste w Bernie i Conservatoire de Musique de Genéve. W 2007 roku otrzymała Dyplom Solisty Akademii Muzycznej w Bazylei w Szwajcarii. 

Jej pedagogami byli: Barbara Hesse-Bukowska, Maciej Piotrowski, Virginio Pavarana, Filippo Gamba, Tomasz Herbut, Sumiko Tsujimoto, Kumiko Hata.

Obecnie mieszka w Polsce. Od 2010 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Łodzi.