Adrian Kreda

 

Pianista posiada obywatelstwa szwajcarskie, polskie i argentyńskie. Aktualnie mieszka w Genewie, gdzie jest dziekanem w Konserwatorium Muzycznym, a także profesorem fortepianu.

Jako absolwent Konserwatorium Narodowego w Buenos Aires, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Konserwatorium w Genewie, Adrian jest spadkobiercą tradycji pianistycznych wielu wybitnych profesorów: Edith Murano, Any Grunwald, Bruno Gelbera i Paula Badura-Skody.

Pianista jest także laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów, między innymi: Concours de Piano Latino-Américain (1985), Promociones Musicales (1983) i Concours Ginastera.

Dając pierwszy koncert w wieku zaledwie 10 lat, Adrian Kreda gościł na estradach dziesiątek krajów w najdalszych zakątkach globu, wykonując wyjątkowo obszerny i różnorodny repertuar. Od wczesnych lat młodzieńczych regularnie występuje jako solista z orkiestrą lub kameralista podczas prestiżowych festiwali.

W trakcie swojej kariery dokonał niezliczonych nagrań dla programów radiowych i telewizyjnych, między innymi: Radio Nationale de Buenos Aires, TV Argentina, S.O.D.R.E de Montevideo oraz Radio Suisse Romande.

Występowal w Teatro Colón w Buenos Aires (Argentyna), w S.O.D.R.E i Mozarteum w Montevideo (Urugwaj), Teatrze Sao Pedro San Pablo (Brazylia), Victoria Hall (Szwajcaria), Filharmonii Warszawskiej i Krakowskiej, Fundacji Gulbenkian (Portugalia) oraz w Filharmonii w Pradze. W 1992 roku w Filharmonii Poznańskiej po raz pierwszy w Polsce wykonał koncert fortepianowy nr 1 Alberta Ginastery. W 1996 roku, we Francji, wykonał integralny cykl sonat fortepianowych Ludwiga van Beethovena.

Pianista ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych, wyjątkowo pozytywnie przyjętych przez krytyków muzycznych, między innymi: Les Virtuoses Romantiques oraz Solistes de l'Orchestra de la Suisse Romande. Regularnie nagrywa albumy z zespołami muzyki kameralnej, orkiestrą Lancy-Geneve oraz regularnie w duecie fortepianowym Duo Granat.

Adrian Kreda był także wielokrotnie zapraszany do piastowania prestiżowego stanowiska jurora rozmaitych konkursów fortepianowych. Artysta jest również ekspertem od muzyki argentyńskiej: wykonał setki aranżacji kompozycji Astora Piazzolli i Alberto Ginastery.

Pianista jest także kompozytorem i dyrygentem. Napisane przez niego kompozycje są regularnie wykonywane podczas koncertów, a także nagrywane w formie albumów.